Härligt inspirationsmöte om Voxnan!

Benny Backeby pratar om nya tekniska lösningar. Foto: Jenny Olsson

Den 27 januari var det så äntligen dags för inspirationsträffen om Voxnan. Dagen blev mycket lyckad och deltagarna onekligen inspirerade. Det fanns en bredd och ett djup bland de som deltog med representanter från länets båda biosfärområden, kretsordföranden från de kretsar som framförallt berörs och till och med Kanotförbundet var på plats.

Föredrog gjorde Benny Backeby från Biosfärområde Voxnadalen, Mia Svedäng sakkunnig sötvatten vid föreningens Rikskansli samt Juha Salonsaari från Ljusnan-Voxnans vattenvårdsförbund. Det var ett otroligt erfarenhets- och kunskapsutbyte och roligt att få ta del av de positiva naturvårdsåtgärder som har gjorts och som är på gång. Både vattenvårdsförbundet och biosfärområdet fullkomligen bubblar av goda idéer för att få en friskare och rikare Voxnan.

Juha Salonsaari berättar om vägtrummor och andra vandringshinder i Voxnans avrinningsområde. Foto: Jenny Olsson

Vid dagens slut konstaterade deltagarna att ett nytt nätverk bildats, Voxnan-nätverket. Fortsättning följer! 😊

Dela

Kommentera

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.